25Oct
Zabaviť deti v sychravom jesennom období môže byť poriadna fuška. Čo vymyslieť, aby sa deti nenudili a mohli ste s nimi stráviť príjemný čas aj medzi štyrmi stenami?
Zabaviť deti v sychravom jesennom období môže byť poriadna fuška. Čo vymyslieť, aby sa deti nenudili a mohli ste s nimi stráviť príjemný čas aj medzi štyrmi stenami?
Skvelý tip je vytvorenie vlastného herbára. Viete, ako na to? Poradíme vám.
Herbáre boli vždy cenným zdrojom informácií o liečivých bylinách, ich využití a účinkoch. Okrem toho často obsahovali aj skvelé recepty z bylín či legendu spojenú s každou rastlinou v herbári. Herbáre slúžili tiež na zmapovanie okolitej prírody, až sa z nich stali spomienkové knihy s veľkou osobnou a neraz i umeleckou hodnotou.
Pre deti je herbár vítaným spôsobom, ako si vytvoriť bližší vzťah s prírodou a zoznámiť sa so stromami a rastlinami v ich okolí.
Tvorba herbára pre deti by mala byť predovšetkým spoločnou rodinnou a zábavnou aktivitou. Preto neexistuje rastlina či list, ktorý by nebol vhodný na lisovanie a zaradenie do herbára. Platí však, že najjednoduchšie sa pracuje s listami stromov, papraďou a dobre sa zbierajú a sušia rôzne trávy. Vo všeobecnosti sa odporúča zbierať skôr ploché rastliny a kvety, aby nebolo kvôli lepeniu potrebné rozoberať okvetné lístky a prerezávať stonky.
Tvorba herbára je nenáročná, vyžaduje si najmä čas a chuť nazbierať tie najlepšie listy a rastliny. A neskôr vo fáze sušenia, lisovania a lepenia ešte niekoľko ďalších pomôcok:
Nasleduje už len radosť z hotového herbára a príprava na budúcu sezónu, počas ktorej si doň spoločne pridáme mnoho ďalších krásnych rastliniek a spomienok
03Nov
Vysvetľujeme deťom správne, aké sviatky na Slovensku v jeseni slávime?
Ďalej >