Nástup do materskej školy je veľkým medzníkom v živote dieťaťa aj rodičov. Kým niektoré deti zvládnu škôlku bez väčších problémov, iné si to doslova „odtrpia“. Ako sa pripraviť na vstup dieťaťa do materskej školy, aby ste to zvládli bez väčších problémov?
Nástup do materskej školy je veľkým medzníkom v živote dieťaťa aj rodičov. Kým niektoré deti zvládnu škôlku bez väčších problémov, iné si to doslova „odtrpia“. Ako sa pripraviť na vstup dieťaťa do materskej školy, aby ste to zvládli bez väčších problémov?
Desať pravidiel pred nástupom do škôlky
- Samostatnosť dieťaťa – rozvíjajte u detí potrebné schopnosti v rámci osobnej hygieny, obliekania, obúvania a stravovania. Dajte im priestor, aby sa samy skúšali vyzliecť, doprajte im voľnejšie oblečenie, s ktorým je jednoduchšia manipulácia. Nechajte ich prezliekať sa do pyžama, teplákov a poukazujte na veci, ktoré majú na sebe, lepšie si zapamätajú, ktoré veci sú ich. Pomáhajte im s obliekaním jednoduchými pokynmi, ako „Vyzleč si legíny,“ alebo „Ulož si topánky.“
- Pravidelný „škôlkarsky“ režim – včasné ranné vstávanie a odlišný režim, než na aký boli deti zvyknuté z domu, je častým problémom. Nové návyky spôsobujú únavu, stres a nechuť dieťaťa chodiť do škôlky. Rannému plaču predídete, keď sa na to vopred pripravíte a skúsite sa doma nastaviť na pravidelné a včasné večerné ukladanie detí do postele.
- Adaptácia na nové prostredie – problémy so škôlkou mávajú deti, ktoré neboli zvyknuté na detský kolektív. Dieťaťu pomôže, keď s ním budete chodiť medzi rovesníkov – na ihrisko aj do rôznych krúžkov (kreslenie, plávanie či spoločné cvičenie mamičiek s deťmi sú veľmi nápomocné a podporujú socializáciu dieťaťa).
- Poobedný oddych – učte deti, že po obede je čas na oddych. Pobyt detí v MŠ je pre ne psychicky a fyzicky náročný, deti sú vyčerpané a potrebujú nabrať nové sily. Nie je nič lepšie, ako môcť si trochu pospať a zregenerovať sa.
- Prechádzky s dieťaťom – zoznámte deti so samostatným pohybom vonku v prírode. Choďte na prechádzky a obmedzujte vozenie dieťaťa v kočíku.
- Odlúčenie od rodičov je azda najväčším problémom, s ktorým sa musí každé dieťa vyrovnať. Veľmi pomáha pripravovať dieťa aj seba na odlúčenie, či už pobytom u starých rodičov, alebo dobrého kamaráta. Čím viac pozitívnych zážitkov pri tomto krátkom odlúčení od mamy a otca bude dieťa mať, tým lepšie by malo zvládať aj váš ranný odchod zo škôlky. Dôležité je, aby chápalo a z vlastnej skúsenosti poznalo, že po odlúčení prichádza opätovné stretnutie a že sa poň vždy vrátite. Minimalizuje sa tým stres dieťaťa z odlúčenia.
- Krátko a zrozumiteľne oceňujte všetky úspechy dieťaťa a povzbudzujte ho, keď sa mu niečo nedarí. Taktiež odmietnite nevhodné správanie a vysvetľujte, prečo je to nesprávne.
- Vyvarujte sa vyhrážok – nestrašte dieťa škôlkou, inak hrozí, že sa jej začne báť. Je veľkou chybou, keď dieťa namiesto pozitívnej motivácie tlačíte do polohy, nech počká, veď učiteľky v škôlke ho prinútia urobiť to a naučiť sa to. Nerobte z nich strašiaka, lebo sa vám to rýchlo vypomstí. Radšej sa obrňte veľkou trpezlivosťou a zodpovedne s dieťaťom trénujte všetko, čo mu až tak nejde.
- Rozprávajte sa s dieťaťom o škôlke – je dôležité s deťmi hovoriť o tom, čo ich v škôlke čaká, na čo sa majú pripraviť a čo by mali zvládať. Pravdivo, ale citlivo odpovedajte na všetky ich otázky. Možno pomôže, keď sa spolu zájdete do škôlky pozrieť, aby sa dieťa mohlo vopred zoznámiť s prostredím a milými pani učiteľkami.
- Príprava potrebných vecí do materskej školy – pripravujte sa na tento dôležitý krok spoločne s dieťaťom. Urobte nákupný zoznam oblečenia a vecí, ktoré bude v škôlke potrebovať, a následne to choďte spolu kúpiť. Dovoľte mu rozhodnúť, aké papučky a pyžamo kúpite, a nechajte ho vybrať si obľúbenú hračku, ktorú si vezme so sebou pri nástupe do škôlky.