1. Sviatok všetkých svätých (1. november ) si v kostoloch pripomína katolícka cirkev. Oslavuje sa život tých, ktorých vyhlásila za svätých. Cirkev a veriaci v tento deň spomínajú a modlia sa za všetkých svätých. Duchovní zvyčajne pripomínajú, že tento deň má byť dňom radosti a nádeje, nie strachu či smútku.
2. Pamiatka zosnulých ( 2. november ) patrí všetkým, ktorí už nie sú na tomto svete, no žijú v srdciach svojich príbuzných, priateľov či známych. Navštevujeme cintoríny, čistíme a upratujeme hroby, zapaľujeme sviečky na hroboch.
3. Halloween vznikol z pôvodného sviatku Samhain, ktorý oslavovalo keltské obyvateľstvo britských ostrovov a na neho nadväzujú aj naše "dušičkové" sviatky. Slávi sa 31. októbra. Na upokojenie: nejde o satanistický sviatok. (je viem, že tu sa názory líšia a netvrdím, že sviatok, tak ako aj náboženstvo kadekto zneužíva...) Rozhodne ide o úmysel, akým spôsobom sa tento sviatok slávi...
Je to sviatok s pohanskými, aj kresťanskými koreňmi, ktorý má spojenie so smrťou a nadprirodzenými bytosťami. V tento deň sa deti v zahraničí obliekajú do strašidelných kostýmov a chodia po domoch, kde prosia o sladkosti (trick-or-treat). Dekorácie na domoch sú častokrát strašidelné, vyznačujú sa napríklad tekvicami s vyrezanými tvárami a umelou pavučinou. Takto ozdobené domy sú znamením pre malých koledníkov, že môžu zaklopať a dostanú sladkú odmenu.
Hoci všetky 3 sviatky majú spojenie so smrťou a pamiatkou na zosnulých, ich charakter a tradície sú odlišné. Pamiatka zosnulých a Sviatok všetkých svätých sú náboženské sviatky s dôrazom na modlitby a úctu, zatiaľ čo Halloween je v súčasnosti viac zábavný sviatok so zameraním na obliekanie sa a zábavu pre deti.
Ktorý sviatok je ten správny? V slovenskom kalendári máme oficiálne prvé dva. Nechajme každého, nech sa rozhodne, akým spôsobom tieto dni prežije. Hlavne sa neprestávajme vzdelávať, aby sme mohli odovzdať vedomosti našim deťom.
03Nov
Vysvetľujeme deťom správne, aké sviatky na Slovensku v jeseni slávime?
Ďalej >